Lubelska Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed już wkrótce rozpocznie produkcję leku na Covid-19

Lubelska Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed już wkrótce rozpocznie produkcję leku na Covid-19
Działające od 1944 roku przedsiębiorstwo Biomed- Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek, które ma stworzyć lek na koronawirusa, zajmuje się produkcją preparatów leczniczych m.in.: leków na receptę i odczynników laboratoryjnych. Jest też jedyną firmą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie, która posiada technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców.
Lek zostanie przebadany przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, gdzie wykonana będzie specjalistyczna ocena osocza. Badania kliniczne przeprowadzone zostaną pod kierownictwem prof. Krzysztofa Tomasiewicza w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, w Klinice Chorób Zakaźnych, która jest instytucją wiodącą w realizacji tego przedsięwzięcia.

W maju 2020 roku została podpisana umowa na dofinasowanie projektu, ale jego wykonanie zostało wstrzymane, ponieważ nie były sprecyzowane zasady pobierania osocza i brakowało procedur, które pozwalałyby na gromadzenie go w sposób dostosowany do wymogów firmy Biomed.

Jednym z inicjatorów produkcji leku na Covid-19 – Immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2  jest senator dr Grzegorz Czelej. Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy udało się dokończyć formalności, przyspieszyć procedury związane z dostawą osocza, zawierającego przeciwciała oraz podpisać umowy z kilkoma regionalnymi centrami krwiodawstwa.

Po zebraniu około 150 litrów osocza będzie mogła rozpocząć się produkcja leku na koronawirusa, najprawdopodobniej w sierpniu. Pierwszy transport, pobrany od ozdrowieńców, który zapoczątkuje całą serię, został dostarczony do przedsiębiorstwa Biomed-Lublin 21.07.2020 roku.

Senator dr Grzegorz Czelej na konferencji zorganizowanej w związku z pierwszą dostawą osocza podziękował dotychczasowym dawcom i zwrócił się z apelem o kolejne donacje.
„Dzięki temu lekowi będziemy w stanie przygotować się do drugiej fali pandemii i ochronić obywateli przed skutkami nie tylko zdrowotnymi, ale i gospodarczymi” – podkreślił.

Zdaniem członka zarządu Biomed-Lublin, Piotra Fica proces wytwarzania pierwszej serii produkcyjnej leku i dopuszczania do badań klinicznych potrwa do trzech miesięcy. Pierwsza partia leku posłuży do badań klinicznych, by w czasie produkcji dowiedzieć się, jak trzeba go będzie dawkować. Gdy skuteczność leku zostanie potwierdzona, będzie musiał on zostać zarejestrowany. Podawany będzie domięśniowo w formie zastrzyków.

Senator dr Grzegorz Czelej wyjaśnił zasadnicze różnice pomiędzy użyciem do leczenia bezpośrednio osocza ozdrowieńców a użyciem leku wyprodukowanego z osocza.
"Lek będzie zbadany, będzie znana dawka i będzie uniwersalny. Lek nie ma grupy krwi. Podając osocze, do tej pory jesteśmy zobligowani zgodnością grupy krwi i nie znamy stężenia przeciwciał w osoczu, które podajemy" – powiedział.

Procedura wytworzenia leku nie jest innowacyjna, więc nie wymaga tak skomplikowanych badań jak nowe leki.
"Jest to o wiele bezpieczniejsze niż transfuzja krwi i o wiele bardziej bezpieczne niż podanie osocza" – zaznaczył senator dr Grzegorz Czelej.

Zwrócił również uwagę, że: „Biomed jako jedyna firma w tej części Europy ma swoją własną technologię, na bazie której już robi przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i anty-D. To jest konflikt serologiczny matka – dziecko. Jest to nasza lubelska perełka, która ma unikalną technologię w skali Europy i Świata”.


Opracowała Izabella Chrzanowska


Źródło:

Konferencja prasowa w związku z pierwszą dostawą osocza ozdrowieńców do Biomed-Lublin (21.07.2020)
www.tvp.info
http://naukawpolsce.pap.pl
radio.lublin.pl


Fot.: Pixabay