Jak uchronić się przed zarażeniem mieszkając z chorym na COVID-19

Jak uchronić się przed zarażeniem mieszkając z chorym na COVID-19

Zdecydowana większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem choruje w domu, a to często oznacza  kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem warunkiem przebywania pod jednym dachem z osobą chorą jest jej skuteczne odizolowanie od innych, co  zwykle w polskich realiach nie jest możliwe. Nierzadko jednak zdarzają się przypadki, gdy domownikom udaje się uniknąć zarażenia  COVID-19.

 Ważne jest, by przestrzegać następujących zasad:

  • Jeśli to tylko możliwe chory powinien przebywać całą dobę, w jednym, dobrze wentylowanym pokoju (z możliwością otwarcia okien lub drzwi), w którym nie przebywają inni domownicy.
  • Jeśli nie ma możliwości całkowitego unikania kontaktu, powinno się zachować możliwie największy dystans między domownikami (odstęp minimum 1,5 metra). Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś w nich przebywa. Jeśli jest potrzeba, lepiej komunikować się przez telefon.
  • Jeśli chory musi wyjść z pokoju, powinien założyć maseczkę na usta i nos. Najlepiej, aby nie wynosił rzeczy z pokoju, z którego korzysta. Maseczki trzeba wymieniać po 20 minutach, pamiętając o wymyciu dłoni przed zdjęciem starej, następnie wymyciu twarzy, założeniu nowej maski i ponownym wymyciu dłoni. Zużyte maski należy wrzucać do zamkniętego worka.
  • Najlepiej, by osoba chora nie dzieliła wspólnej łazienki i toalety z pozostałymi domownikami. Jeśli nie jest to możliwe, należy dezynfekować wszystkie sprzęty, których chory w tym czasie używał: umywalkę, sedes, klamki, a przed wyjściem dokładnie umyć ręce. Ważne, by chory korzystał z łazienki i toalety jako ostatni. Najlepiej też, aby ręczniki i przybory toaletowe, np. szczoteczkę do zębów trzymał w pokoju, w którym odbywa izolację.
  • Bardzo istotne jest regularne i porządne wietrzenie mieszkania – co najmniej kilka razy dziennie. Natomiast nie należy korzystać z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza. Osoby zdrowe, ale objęte kwarantanną, mogą wychodzić na balkon lub do ogródka należącego do domu, pod warunkiem, że nikt inny nie ma do nich dostępu.
  • Wszyscy domownicy powinni myć często ręce wodą z mydłem (co najmniej przez 30 sekund) lub dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
  • Podczas kaszlu czy kichania należy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucać ją do zamkniętego kosza i umyć dokładnie ręce.
  • Chory powinien używać oddzielnych naczyń niż pozostali domownicy. Brudne naczynia po posiłku chory powinien wystawiać za drzwi pokoju, aby inna osoba mogła umyć je w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie - środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zakończeniu tej czynności, osoba zmywająca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.
  • Chory powinien zmieniać pościel i piżamę co dwa dni, a ręczniki - codziennie, przy tym zużyte wkładać do plastikowego worka w pokoju. Kiedy taki worek się zapełni, należy wystawić go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie.
  • Pościel, ręczniki, ubrania trzeba prać jak najczęściej, w temperaturze 60 stopni. Na czas choroby i kwarantanny lepiej nie używać niczego, co wymaga prania ręcznego. Rzeczy osoby chorej należy prać w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników. Nie wolno wysyłać rzeczy do pralni.
  • Kilka razy dziennie trzeba czyścić wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety, stoliki nocne i urządzenia, które są dotykane.
  • Chory powinien mieć osobny kosz z workiem na śmieci. Po jego zapełnieniu jeden z domowników powinien zapakować go w drugi worek i natychmiast wyrzucić do śmietnika. Następnie umyć lub zdezynfekować ręce.
  • Należy poprosić rodzinę, przyjaciół lub ośrodek pomocy społecznej o pomoc w dostarczeniu zakupów, leków, załatwieniu niezbędnych spraw. Osoba, która  dostarcza potrzebne produkty zobowiązana jest zostawiać je pod drzwiami i zawiadamiać o tym w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

W tym wyjątkowym czasie domownicy powinni zadbać o wzmocnienie swej odporności bardziej niż zwykle dbając o dostateczną ilość snu, właściwe odżywianie i spożywanie minimum 1,5 l wody dziennie.

Wszystkie osoby mają obowiązek monitorowania swojego stanu zdrowia: regularnego mierzenia temperatury, zwracania uwagi na swoje samopoczucie, obserwowania swojego oddechu. W razie niepokojących objawów powinny zasięgnąć porady lekarza.

Warto też zaopatrzyć się w pulsoksymetr służący do pomiaru saturacji, czyli właściwego utlenowania krwi. Duszność jest jednym z najcięższych objawów COVID-19 i pierwszym powodem do zgłaszania się do szpitala. Jeśli z pomiaru wynika, że saturacja jest poniżej 94 należy skontaktować się z lekarzem.

Źródło: na podstawie zdrowie.pap.pl

Fot: Pixabay