Prof. Szczepański ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Prof. Szczepański ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Członkowie towarzystwa wybrali go na kolejną, czteroletnią kadencję, podczas trwającego od czwartku do soboty X Jubileuszowego Zjazdu Towarzystwa, który ma wyznaczyć nowe cele i działania dla tego grona specjalistów.

"Obecnie prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji" – powiedział prof. Szczepański. Za jeden z priorytetów uznaje modernizację wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce, a w województwie śląskim celem jest konsolidacja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu.

Temat przewodni zjazdu to "nowe terapie, nowe wyzwania". Podczas wykładów podniesione zostały m.in. tematy związane z immunoterapią nowotworów, kompleksowym leczeniem skaz krwotocznych czy terapii CAR-T w ostrej białaczce limfoblastycznej.

W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. "Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego. To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń oraz skupienia się tylko na niej" – przyznał prezes PTOHD prof. Tomasz Szczepański.

Jak mówił, niezwykle ważnym elementem działania Towarzystwa jest współpraca z organizacjami pacjenckimi, jak np. portalem onkorodzice.pl, współtworzonym przez Fundację Iskierka, by rodzice chorych dzieci mogli podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line skorzystać z wiedzy lekarzy. Towarzystwo również ma swój portal, na którym zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące hematologii i onkologii dziecięcej oraz materiały edukacyjne.

Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ amac/

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Pixabay