Zapowiedź darmowych opatrunków dla chorych na EB

Zapowiedź darmowych opatrunków dla chorych na EB
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, 8 lipca 2019 r. zapowiedział znaczącą pomoc dla osób chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (Epidermolysis bullosa – EB). Osoby chore – w większości są to dzieci – potrzebują przede wszystkim specjalistycznych opatrunków, ale także igieł, płynów do dezynfekcji, maści, odżywek.

Po zmianach wprowadzonych od 1 lipca br. za sprawą nowej listy refundacyjnej leków miesięczny koszt pielęgnacji osoby chorej wynosiłby około 8 tysięcy złotych. Spowodowało to protesty ze strony pacjentów oraz rodziców dzieci chorych na EB. Głos zabrał także rzecznik praw dziecka, apelując, by chorzy i ich rodziny nie musieli ponosić kosztów zakupu opatrunków i innych środków niezbędnych do pielęgnacji.

Minister zdrowia spotkał się z chorymi oraz z ich rodzicami i poinformował, że każdy z pacjentów będzie otrzymywał wszystkie opatrunki i inne środki pielęgnacyjne za darmo. Zespół składający się z przedstawicieli pacjentów, NFZ oraz MZ opracuje listę produktów niezbędnych do pielęgnacji skóry z EB. Pacjentów takich jest w Polsce około 100 – pomoc ma dotrzeć do każdej z tych osób indywidualnie.

 

Źródło: PAP