Antybiotyki to najczęściej fałszowane leki

Antybiotyki to najczęściej fałszowane leki

Ponad 35 proc. wszystkich konfiskowanych przez służby celne fałszywych leków stanowią antybiotyki. Specjaliści radzą, by unikać zakupów z niepewnych źródeł, zwłaszcza przez internet.

„Problem fałszywych leków jest poważnym wyzwaniem w ujęciu globalnym i trzeba o nim głośno mówić” – przekonuje Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL).

Eksperci tej organizacji podkreślają, że przyjmowanie specyfików z nielegalnych źródeł oprócz tego, że może bardzo szybko i bezpośrednio zaszkodzić (wkrótce po ich zażyciu), to poprzez potencjalny brak substancji aktywnych może także istotnie odsunąć w czasie podjęcie prawdziwej, niekiedy ratującej życie kuracji. Takie ryzyko, w przypadku zażywania leków zakupionych w internecie jest naprawdę duże, gdyż według najnowszych szacunków aż 50 proc. farmaceutyków oferowanych za jego pośrednictwem jest sfałszowanych i odsetek ten z każdym rokiem się zwiększa. Przyczyną tego trendu jest pogoń za zyskiem. Znawcy tematu podkreślają, że obrót podrobionymi lekami opłaca się bardziej niż produkcja narkotyków.

Najczęściej fałszowane są antybiotyki, choć służby celne rekwirują również co roku duże ilości falsyfikowanych leków stosowanych w terapii chorób układu moczowo-płciowego, przeciwbólowych, przeciwcukrzycowych, przeciwalergicznych, kardiologicznych, a także suplementów diety. 

Organizacja KOWAL ostrzega, że przestępcy wykorzystują też obecną pandemię COVID-19 do zarabiania na produkcji i sprzedaży m.in. nie spełniających norm testów na obecność COVID-19, masek ochronnych bez atestów, środków dezynfekujących i leków antywirusowych.
 
„Sprzedaż sfałszowanych produktów odbywa się poza legalnym łańcuchem dystrybucji, najczęściej w internecie. Dlatego na zakupy w sieci powinniśmy wyjątkowo uważać – szczególnie w dobie pandemii. Oczywiście istnieją legalnie działające apteki internetowe, ale przestępcy potrafią się pod nie podszywać. W Polsce apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, jeśli jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną – i jest to najprostsza droga ich weryfikacji. Tylko oficjalna apteka daje nam pewność legalnego leku” – podpowiadają eksperci KOWAL.

Działająca zgodnie z prawem internetowa apteka opatrzona jest specjalnym znakiem (białego krzyża na zielono-szarym tle), który po kliknięciu przekierowuje na stronę rejestru aptek prowadzonego przez inspekcję farmaceutyczną.


Źródło: na podstawie zdrowie.pap.pl 

Fot.: Pixabay