Wady przeszkodowe układu moczowego. Postępowanie diagnostyczne i operacyjne w okresie noworodkowym

Wady przeszkodowe układu moczowego. Postępowanie diagnostyczne i operacyjne w okresie noworodkowym

Zapraszamy do obejrzenia wykładu cenionego urologa i chirurga dziecięcego, wygłoszonego podczas VII edycji konferencji Forum Pediatrów 2020.

Dr hab. n. med. Małgorzata Baka-Ostrowska specjalizuje się w wykonywaniu operacji naprawczych w najbardziej skomplikowanych wadach układu moczowo-płciowego u dzieci oraz jest autorką i współautorką modyfikacji wielu metod operacyjnych. W zarejestrowanym wystąpieniu opowiada w pasjonujący sposób o swoim zawodzie, przybliżając postępowanie diagnostyczne i chirurgiczne u noworodków.

Wady przeszkodowe układu moczowego spowodowane są nieprawidłową budową anatomiczną narządów, jak również wiążącymi się z nią  zaburzeniami wytwarzania i wydalania moczu.

Do uniknięcia poważnych konsekwencji niezbędna jest odpowiednia diagnostyka oraz jak najszybsze przywrócenie drożności dróg moczowych i prawidłowego przepływu moczu.

Sposób chirurgicznej korekcji wady jest uzależniony od jej rodzaju i stopnia ciężkości, ale decyzja odnośnie takiej interwencji musi być zawsze wnikliwie przemyślana i oparta na obserwacji.
 

Fot.: Pixabay