Dieta wegańska niewskazana dla dzieci

Dieta wegańska niewskazana dla dzieci

Rodzice, którzy decydują się na żywienie małych dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bardziej zalecana jest dieta wegetariańska.

Międzynarodowi eksperci biorący udział w Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) opublikowali ważne ostrzeżenie dotyczące stosowania diety wegańskiej.

"Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci” – czytamy w komunikacie ze Zjazdu ESPGHAN.

Specjaliści wymieniają m.in. niską gęstość mineralną kości, choroby krwi, zaburzenia neurologiczne, dysfunkcje poznawcze i niedożywienie, w tym także zagrażające życiu.

Ponadto, według badań, dzieci będące na dietach wegańskich są szczuplejsze i niższe od swoich rówieśników karmionych w sposób tradycyjny (z udziałem produktów zwierzęcych).

Mary Fewtrell z University College London, specjalizująca się w żywieniu dzieci, podkreśla że szczególnie ważne i zarazem bardzo skomplikowane jest zapewnienie zdrowej diety wegańskiej w przypadku niemowląt. Wymaga to m.in. stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety, zarówno u dziecka, jak i u matki. Prof. Mary Fewtrell ostrzega, że wszystko to musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i dietetyka, a nieprzestrzeganie lub niewłaściwe wdrażanie ich zaleceń może doprowadzić do dramatycznych i nieodwracalnych szkód u dzieci.

Dieta wegańska dla dzieci generalnie nie jest polecana, także przez polskich specjalistów.

- W Polsce szybko przybywa wegan, a także wegańskich rodziców i wegańskich dzieci. Niestety, prawidłowe zbilansowanie diety wegańskiej dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem wiedza rodziców w tej kwestii jest najczęściej niewystarczająca. Mało jest też wciąż kompetentnych w tym obszarze lekarzy i dietetyków. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jeszcze w Polsce żadnych oficjalnych rekomendacji i zaleceń na ten temat – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.

Według niej dieta wegańska u niemowląt jest możliwa do zbilansowania, tak aby zapewnić dziecku pełne zdrowie, ale dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety wegetariańskiej, która z uwagi na udział produktów nabiałowych, jajek czy ryb rzadko jest niedoborowa.

Również eksperci ESPGHAN oceniają, że stosowanie diet wegeteriańskich i semi-wegetariańskich jest dla dzieci zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie restrykcyjnej, ryzykownej i arcytrudnej diety wegańskiej.

Źródło: na podstawie zdrowie.pap.pl

Fot.: Pixabay

poprzedni artykuł