Fantom pomoże w radioterapii

Naukowcy z AGH, Politechniki Krakowskiej oraz Centrum Onkologii w Krakowie chcą opracować fantom medyczny do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii. Urządzenie umożliwi dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta zarówno dawki, jak i kąta padania wiązki promieniowania, tak aby nie uszkodzić zdrowych tkanek.

Cesarka jednak niebezpieczna?

Kilka lat temu przez media plotkarskie przetoczyła się fala opinii wielu gwiazd ekranu zachwalających urodzenie dziecka za pomocą cesarskiego cięcia. Głównym argumentem kobiet był strach przed bólem i niedługi czas, w jakim mogą odzyskać figurę sprzed ciąży. Również w mediach medycznych pojawiło się sporo publikacji dotyczących „cesarki na życzenie” oraz związanych z tym obaw lekarzy. Najnowszy oficjalny komunikat amerykańskich służb medycznych podkreśla niebezpieczeństwa z tym związane.

O zdrowie dzieci: 4 taktyki walki z niezdrowym jedzeniem

Do niedawna rodzice i eksperci do spraw żywienia łamali sobie głowę, w jaki sposób pokonać w domach i szkołach złe nawyki żywieniowe i modę na niezdrową żywności wśród młodego pokolenia. Oto cztery sposoby, które powinny przynieść efekty (potwierdzone naukowo). Zapewne nie uda się odnieść całkowitego zwycięstwa – w końcu wiek dojrzewania to okres buntu – ale każda zmiana na plus posiada wielką wartość społeczną.

Naturalna pomoc w zaburzeniach płodności

Problemy z zajściem w ciążę to tragedia wielu par, które marzą o szczęśliwym powiększeniu rodziny. Przyszli rodzice zapominają często o podstawowym sposobie wspomagania płodności – suplementacji – która np. w USA jest pierwszym punktem w  leczeniu niepłodności.