-
U bezobjawowego noworodka urodzonego przez kobietę z czynną opryszczką narządów płciowych po upływie 24. godziny życia należy pobrać wymazy ze skóry i błon śluzowych na hodowlę wirusa i/lub krew na badanie PCR. U bezobjawowego noworodka nie należy włączać leczenia. Wyjątkiem są noworodki matek z czynną opryszczką narządów płciowych i ujemnym wywiadem w jej kierunku przed ciążą (wysokie prawdopodobieństwo zakażenia pierwotnego i transmisji wirusa na noworodka). Wówczas należy włączyć acyklowir dożylnie po pobraniu wyżej wymienionych badań w kierunku zakażenia HSV. Po uzyskaniu ujemnego wyniku leczenie można odstawić.
-
W przypadku ujemnych wyników badań dziecko nie wymaga leczenia i może być wypisane do domu, ale powinno być monitorowane pod kątem wystąpienia objawów przez pierwsze 6 tygodni życia.
- W przypadku wykrycia HSV należy włączyć leczenie profilaktyczne acyklowirem (20 mg/kg m.c. na dawkę) po pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego na badanie ogólne i PCR. Przy braku objawów choroby HSV i ujemnym wyniku PCR z płynu mózgowo-rdzeniowego leczenie kontynuuje się przez 10 dni. Zapobiega to rozwojowi pełnoobjawowego zakażenia HSV.
- Leczenie postaci skórno-śluzówkowo-spojówkowej powinno trwać 14 dni, a postaci rozsianej – 21 dni. Przy zajęciu ośrodkowego układu nerwowego pod koniec 21-dniowego kursu terapii należy ponownie pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy na badanie PCR. Dodatni wynik obliguje do wydłużenia leczenia o kolejne 7 dni. Taki cykl badań powtarza się aż do uzyskania ujemnego wyniku PCR z płynu mózgowo-rdzeniowego. Acyklowir podaje się dożylnie 20 mg/kg m.c. na dawkę 3 × dziennie.
-
U dzieci z zapaleniem mózgu po zakończonym leczeniu dożylnym należy kontynuować przez 6 miesięcy leczenie doustne acyklowirem w dawce 300 mg/m2 na dawkę 3 × dziennie. Takie postępowanie korzystnie wpływa na dalszy rozwój dziecka.
Autorzy: Konrad Zawadka, Ewa Talarek
Źródło: Fragmenty rozdziału "Zakażenia wirusami Herpesviridae (HHV)”. W: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Tom 3, red. nauk. Robert Flisiak , Wydawnictwo Czelej, Lublin 2020, s. 727, 730.
Fot.: Pixabay