Koronawirus: szczepienia ochronne wracają!

Koronawirus: szczepienia ochronne wracają!


Wciąż nie ma szczepionki, która poradziłaby sobie z koronawirusem SARS-CoV-2, ale po czasowym wstrzymaniu realizacji powszechnych szczepień ochronnych, władze w Polsce zalecają powrót do szczepień. Mało tego, rekomendują szczepienia dodatkowe, które nie znajdują się w kalendarzu tych obowiązkowych. Szczepienia mogą pełnić szczególną rolę ochronną w czasie pandemii.

Na stronie www.gov.pl ukazał się komunikat na temat szczepień w czasie pandemii. Zgodnie z nim, zalecane jest „wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • szczepień na oddziałach noworodkowych;
  • szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia;
  • szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;
  • szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku;
  • realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego”.

Jeszcze na początku pandemii prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk wraz z prof. Lidią Brydak z NIZP-PZH wskazywali na szczególną korzyść ze szczepień przeciwko grypie, jaką można odnieść w czasie globalnego zagrożenia nowym koronawirusem. 

„Wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom czy bakteriom). Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie” – czytamy we wspólnej publikacji wspomnianych naukowców.

Zarówno służba zdrowia, jak i pacjenci są zobowiązani w czasie pandemii do szczególnej ostrożności. Dlatego przed wizytą pracownik przychodni zapewne upewni się w rozmowie telefonicznej, czy zarówno u dziecka, które ma być zaszczepione, jak i jego domowników nie wystąpiły okoliczności, które mogłyby świadczyć o zakażeniu nowym koronawirusem (np. kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2).

Pacjent, który ma zostać zaszczepiony, jak i opiekun (dopuszczalne jest towarzystwo tylko jednego) nie mogą mieć przed zgłoszeniem się do przychodni objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

Źródło: na podstawie zdrowie.pap.pl

Fot.: Pixabay