Wpływ śpiewu na samokontrolę emocjonalną niemowląt

Wpływ śpiewu na samokontrolę emocjonalną niemowląt

Śpiew poprawia nastrój, zmniejsza poczucie osamotnienia, może nawet usprawniać pamięć. Działa szczególnie dobrze, gdy dzieli się go z innymi. To także świetny sposób dla matek na komunikowanie się z dziećmi, nawet dopiero co urodzonymi.

Badacze z University of Montreal zbadali jak śpiew działa na niemowlęta. W przeprowadzonych eksperymentach pozostawały one spokojne dwa razy dłużej, gdy słuchały piosenek, niż gdy uspokajane były mową. 

„Wiele badań sprawdzało, jak śpiew i mowa wpływają na uwagę niemowlaków, ale my chcieliśmy się dowiedzieć, jak wpływa on na ich samokontrolę emocjonalną” - opowiada prof. Isabelle Peretz z należącego do uniwersytetu Center for Research on Brain, Music and Language. 

„Samokontrola emocjonalna naturalnie nie jest u niemowląt wykształcona i wierzymy, że śpiewanie pomaga dzieciom ją rozwinąć” - dodaje badaczka. 

Na niemowlęta pozytywnie działało także odtwarzanie piosenek im nieznanych i śpiewanych w innym języku - po turecku. 

„Nawet w relatywnie sterylnym środowisku, bez bodźców wizualnych czy dotykowych, głos śpiewającej kobiety wydłużał pozytywny lub neutralny stan dziecka i zmniejszał jego stres” - opowiada prof. Peretz. 

Zdaniem naukowców wyniki te mają szczególne znaczenie w obecnych czasach, zwłaszcza w krajach zachodnich, ponieważ matki zwykle mówią do dzieci dużo częściej niż im śpiewają. W ten sposób tracą korzyści, jakie śpiew daje dziecku w regulowaniu emocji. 

Noworodkom warto śpiewać zaraz po urodzeniu - wskazuje badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Jego autorzy przyjrzeli się dzieciom i ich matkom, kiedy miały z nimi bliski kontakt typu skóra do skóry. Część kobiet dodatkowo śpiewała noworodkom. W tej drugiej grupie dzieci miały zdrowszy rytm serca, a matki odczuwały mniej stresu. 

„Zalecamy łączenie kangurowania i matczynego śpiewu u stabilnych wcześniaków. Te bezpiecznie, niedrogie i łatwe do zastosowania terapie można wykorzystać w dziennych oddziałach neonatologiczncyh” - doradza kierujący pracami dr Shmuel Arnon.


Źródło: na podstawie zdrowie.pap.pl

Fot.: Pixabay